Ozmozis víztisztító - Hogyan válassza ki a megfelelő készüléket
Ebben a cikkben az ozmózis víztisztítók közötti választáshoz szedtük csokorba a legfontosabb tudnivalókat. A cikk végére tudni fogja, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe vennie, ha ozmózis víztisztító vásárlás előtt áll.
Ebben a cikkben az ozmózis víztisztítók közötti választáshoz szedtük csokorba a legfontosabb tudnivalókat. A cikk végére tudni fogja, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe vennie, ha ozmózis víztisztító vásárlás előtt áll.
De mielőtt belevágnánk, fontos elmondanom, hogy nem mindenki számára az ozmózis víztisztító a legjobb megoldás. Vannak egyszerűbb, könnyebben karbantartható, kisebb és egyszerűbb készülékek, amelyek a háztartások többségénél tökéletes megoldást jelentenek.
Ebben a korábbi cikkben bővebben kifejtettük az ozmózis víztisztítók előnyeit és hátrányait, ezt is érdemes elolvasni döntése előtt, hogy teljesebb képet kapjon.
Csak hazánkban tucatnyi ozmózis víztisztító közül tud választani 50.000,-Ft-tól egészen a közel 1 millió forintos vételárig. De vajon milyen műszaki különbségek vannak közöttük, amely indokolja ezt hatalmas árkülönbözetet ?
Az ozmózis technológia ugyanaz a legolcsóbb és a legdrágább készüléknél is és a jól karbantartott 50.000,-Ft-os és 1 millió forintos gép között nincs jelentős különbség ha csak a legfontosabbat a víz tisztaságát nézzük.
Akkor mégis mi a különbség az egyes készülékek között, mi alapján érdemes választani ?
A cikk az ozmózis víztisztító választást szeretné segíteni, ezért abban a sorrendben megyünk végig a különbségeken, ahogy érdemes azokat mérlegelni.
Mekkora a hálózati víznyomás ?
Az első kérdés, hogy a beépítési helyen mekkora hálózati víznyomáson üzemel majd a készülék. Amennyiben 3,5 - 4 bar-nál kisebb, vagy egyenetlen, ingadozó a víznyomás akkor a nyomásfokozó szivattyúval szerelt változatokat kell választani. Megfelelő nyomás esetén is megfontolandó, hogy ilyen készülék mellett döntsön, mert lényegesen gazdaságosabban üzemeltethető, kevesebb technikai vizet használ a tisztítás során.
Ki fogja karban tartani a készüléket ?
Az ozmózis víztisztítók szakszerű karbantartása és fertőtlenítése felkészültséget és célszerszámokat követel, ezért a legtöbb felhasználó számára komoly kihívásokat jelent. Ha van lehetőség szakember segítségének igénybevételére, akkor mindenképpen azt javasolnánk. Ebben az esetben karbantartás szempontjából nincs jelentősége, hogy melyik készüléket választja.
Ha saját maga tervezi karbantartani a készüléket, akkor érdemes olyan típusok közül választani, amelyek megkönnyítik ezt. Egy ozmózis víztisztító szakszerű karbantartása ez esetben sem egyszerű feladat.
Az ozmózis vízszűrők közötti egyik legjelentősebb különbség a szűrőbetétek felépítésében van.
Klasszikus rendszerek
A régebbi fejlesztésű klasszikus rendszereknél a szűrőbetétek szűrőpoharakban vannak elhelyezve. Ez a megoldás megnehezíti a karbantartást és sokkal nehezebb higiénikusan tartani a gépet. Ezt a felépítést elsősorban akkor javasoljuk ha szakember fogja az időszakos szervizeket elvégezni.
In-line típusú szűrővel szerelt készülékek
Az ozmózis víztisztítók újabb generációját képezik az u.n. in-line szűrőbetétekkel szerelt készülékek. Ezeknél a szűrőbetéteknél egy egységben van a ház a szűrőanyaggal. Így a szűrő cseréjekor nem kell mást tenni, mint áttenni a szűrőbetétek végén lévő csatlakozókat az új szűrőbetétre és visszakötni a rendszerbe. Ez a megoldás egyszerűbbé teszi a szűrőcserét és mivel a teljes szűrőbetét házzal együtt cserére kerül, sokkal higiénikusabb megoldás, mint a klasszikus poharas.
Bajonett záras szűrőbetétek
A legkényelmesebb és legbiztonságosabb megoldás a bajonett záras szűrők alkalmazása. Ezeknél még a csatlakozók újratömítésével sem kell bajlódni így még egyszerűbb és higiénikusabb a szűrőcsere.
Napi átlagos vízfogyasztás és rendszeresség
Az ozmózis víztisztítók többsége víztároló tartállyal van felszerelve, mert annyira alapos és lassú a tisztítás, hogy percekig tartana még egy pohárnyi víz kiengedése is. Ezért a rendszerek egy tároló tartályba gyűjtik a lassan megtisztított vizet, ahonnan gyorsabban juthatunk a megtisztított vízhez.
Azonban pont a tartály az ozmózis rendszerek egyik legkritikusabb része. Itt már a megtisztított, fertőtlenítő szer nélküli vizet tároljuk, amelyik érzékeny tárolási időre. A legideálisabb, hogyha a tartály nem nagyobb, mint a naponta elfogyasztott vízmennyiség. Noha a legtöbb víztisztítóhoz 12 - 15 literes tartályt adnak gyárilag, lehetőség szerint cseréljük a tartályt a fentieknek megfelelő méretűre. (A Vizetiszom.hu-nál vásárolt gépeknél a tartály cseréjére is van lehetőség)
A rendszeres napi használat is fontos, mert különben pangó víz alakul ki a tartályban, ami a baktériumok elszaporodásához vezet.
Tehát, ha tartályos ozmózis víztisztító készüléket választunk, válasszuk meg helyesen a tartály méretét és ügyeljünk a rendszeres napi használatra. Kiegészítő UV lámpa felszerelésével picit enyhíthetünk a szigorú szabályokon, mert biztosítja számunkra a baktériumok megtelepedése elleni védelmet.
Ha kicsi- vagy nagyon változó a háztartásunk fogyasztása, akkor válasszunk tartály nélküli készüléket, mert kevésbé érzékeny az elfogyasztott vízmennyiségre és a rendszeres fogyasztásra.
Helyigény
Az ozmózis víztisztítók a méretüknél fogva a konyhaszekrénybe kerülnek beépítésre. Egy tartályos készülék elfoglalja egy szabványos 60x60 cm-es alapterületű mosogató alatti szekrény területének jelentős részét.
Ha nem áll rendelkezésre ekkora hely, akkor a tartály nélküli készülékeket javasoljuk.
Ide soroltuk a tisztított víz vételezésének kérdését is. Az ozmózis víztisztítók a tiszta vizet egy külön tiszta víz csaptelepen biztosítják ami a mosogató tálca mellé van felszerelve.
Ez a külön csaptelep nem mindenki számára esztétikus megoldás, de van lehetőség is. Már elérhetők olyan háromutas csaptelepek, amelyek a konyhai hideg-meleg vizet, illetve a tisztított vizet egy egységben képesek kiszolgálni.
Ezzel a megoldással a régi csaptelep cseréjével egy kombinált csaptelep kerül fel, amely egyben tudja hideg-meleg vizet és a tisztított vizet adni egyaránt.
Kényelmi és biztonsági funkciók
A víztisztítóknál is vannak gazdagabban-, komoly elektronikával felszerelt modellek. Ilyen extra funkciók lehetnek a szivárgás érzékelő szenzor, a folyamatos vízminőség monitorozás, a fogyasztás mennyiségének mérése, a szűrőcserék előre jelzése illetve vannak akár távolról ellenőrizhető és vezérelhető Wi-Fi kapcsolattal rendelkező készülékek is.
Ezek a készülékek értelemszerűen a magasabb árfekvésű rendszerek közé tartoznak. Ki-ki döntse el, mennyit érnek számára ezek a plusz funkciók. Mi a Vizetiszom.hu-nál folyamatosan figyelemmel kísérjük a legújabb fejlesztési irányokat és a szervizünk is sok tapasztalattal rendelkezik ezen a téren. Úgy látjuk, hogy az esetek többségében még nem elég megbízhatok ezek az elektronikával teletömött gépek ahhoz, hogy a mérleg nyelve feléjük billenjen.
Amíg a bonyolultabb felépítésből eredő hibalehetőségek nagyobb kockázatot jelentenek, mint a plusz funkciókból fakadó kényelem, addig nem érett meg az idő rájuk.
Milyen gyártmányú gépet vásároljak ?
A magyar piacon megtalálhatók a legolcsóbb kínai és más ázsiai gyártók termékei de vannak európai és amerikai víztisztítók is. Mivel legtöbbször ők is a távol keleten készülnek, ezért legfejjebb a minőségellenőrzés és a fejlesztés az, amiben jobbak lehetnek ázsiai társaiknál.
A Vizetiszom.hu-nál az elmúlt 13 évben több gyártó termékeit is kipróbáltuk és végül az amerikai székhelyű,Taiwani gyártású PurePro készülékek mellett tettük le a voksunkat. Noha vannak más hasonló gyártmányok is, a PurPro az, ahol az legjobb ár-érték arányt- a stabil alkatrész és szűrőbetét ellátást-, valamint a kellően széles termékpalettát megtaláltuk.
Kitől vásároljak ?
Ozmózis víztisztítót vásárolhat külföldi weboldalakról, aukciós oldalakról, személyes értékesítőktől, webáruházból vagy akár szakkereskedőtől is. Amíg egy vízszűrő kancsó esetén azt mondanám, mindegy hol vásárolja meg, egy ozmózis vízszűrő esetén fontos, hogy szakembertől vegyen készüléket, akitől később szakmai támogatást kaphat. Biztos lehet benne, hogy szüksége lesz rá.
Fontos, hogy a készülék szűrőbetét és alkatrész ellátása hosszú távon biztosítva legyen. Ezek sokkal fontosabb szempontok, mint az, hogy a vásárláskor 1-2 ezer forinttal többet vagy kevesebbet kell fizetnie.
A Vizetiszom.hu-nál igyekszünk minden támogatást megadni az ozmózis víztisztítók üzemeltetéséhez. Webáruházunkban és szaküzletünkben a PurePro ozmózis víztisztítók széles választékát találja meg. A készülékekhez 5 év szűrőbetét utánpótlási garanciát nyújtunk. Minden ügyfelünk készülékét számon tartjuk és időben jelezzük a karbantartások esedékességét. Szakmai kérdésekben örömmel állunk ügyfeleink rendelkezésére akár telefonon, akár a Budapesten és Pest megyében működő szerviz szolgáltatásunk által.
Remélem, hogy ezzel a cikkel segítettünk abban, hogy mely kérdéseket kell mérlegelnie, ha egy ozmózis víztisztítóról szeretné eldönteni, hogy megfelelő Önnek vagy sem.
Noha más szempontok is fontosak lehetnek a választásnál a cikk terjedelme arra elegendő, hogy legfontosabb kérdéseket megbeszéljük.
Ha segítségre van szüksége a készülék kiválasztásban, kérem, vegye fel velünk a kapcsolatot szívesen segítünk az Önnek legmegfelelőbb készülék kiválasztásban.
Sebők Atilla
Víztisztítási Tanácsadó