Miért kell odafigyelni arra, hogy mit iszik a gyermeke ?
Üdítő ≠ víz!
Ha körbenézünk egy iskolában, vagy az utcán, azt láthatjuk, hogy legtöbbször nem vizet isznak a fiatalok. Amikor szomjasak, az a legegyszerűbb, hogy beugorjanak a közeli boltba, vagy egy automatához, és lehúzzák onnan a szénsavas, vagy (jobb esetben) szénsavmentes üdítőket.
Miért választják ezeket?
Részben az őket mindenhol körülvevő reklámok hatására, és részben azért, mert az italokban lévő cukor vagy édesítőszer kellően finommá teszi őket, főleg, ha még valamilyen gyümölcsös íz is hozzá van adva. De az is lehet, hogy a fiatal próbál tudatosan választani, ezért vesz gyümölcslevet, vagy egészségesnek tűnő (zöld)teát. Csakhogy a valóságan ezek többnyire majdnem ugyanolyan cukrosak, mint a kóla, vagy más, népszerű üdítőital.
Milyen káros hatásai vannak az üdítőknek?
Azzal mindenki tisztában van, hogy az üdítőkben található cukor és szénsav elősegíti az elhízást, és a cukorbetegség kialakulását, ami szív- és érrendszeri problémákhoz vezet. Még diétás változat sem feltétlenül jelenti azt, hogy egészségesebb lenne az az ital. A Texasi Egészségtudományi Központ Egyetemén végzett kutatások szerint a mesterséges édesítőszerek sem jobbak, ezek bizonyítottan különféle betegségeket okozhatnak, hosszú távon akár rákot is előidézhetnek. (https://foodrevolution.org/blog/food-and-health/soda-health-risks/)
Üdítő = drog?
Napjainkban nagyon népszerűvé váltak a tinédzserek és fiatal felnőttek körében az energiaitalok akár sport-, akár szellemi teljesítmény fokozása céljából.
Egy amerikai egészségügyi kutatóközpont vizsgálataiból kiderült, hogy az energiaital a 2. legnépszerűbb táplálékkiegészítő a fiatalok körében. A kutatók szerint egy 18 év alatti gyereknek nem lenne szabad napi 100mg koffeinnél többet elfogyasztania, ami nagyjából egy doboz energiaitalnak felel meg. Az amerikai Chapman Egyetemen felmérést végeztek energiaitalt fogyasztó tinédzserek között, akiknek 40% az alábbi negatív mellékhatásokról számolt be: mellkasi és hasi fájdalom, légzési nehézségek, fejfájás, erős idegesség, álmatlanság és emésztési problémák. (https://health.usnews.com/wellness/for-parents/articles/2018-06-06/teens-and-energy-drinks-a-potentially-dangerous-combination)
A cukros, diétás, koffeines, szénsavas italok, bár rövid távon lehet, hogy fokozzák a teljesítményt, de hosszú távon elhízást, szívproblémákat, rákot, illetve alapjáraton a szervezet metabolizmusának felborulását okozzák. A cukor és a koffein ráadásul pont ugyanolyan drogok, mint az alkohol, a kábítószer vagy a szerencsejáték, vagyis bárki, főleg a fiatalabbak, nagyon könnyen függővé tudnak válni tőle. Ezt pedig nem árt megelőzni.
Mit igyon akkor a gyerek?
Vizet. Sok, szénsavmentes, természetes vizet. Ennél jobbat még nem találtak fel a tudósok sem: a víz hidratál, frissen tart, elősegíti az agy rendes működését és egyáltalán nem hizlal.
Ha a gyerek nem szereti a csapvíz ízét, akkor érdemes beszerezni egy víztisztító készüléket, hiszen a szűrt víz sokkal ízletesebb, frissítőbb, és nem mellesleg egészségesebb is. Ha még így is nehéz rávenni a gyereket a vízfogyasztásra, akkor fel lehet dobni egy kis gyümölccsel, citrusokkal, mentalevéllel. A limonádét készítheted agave nektárral is, ami, hasonló kalóriatartalommal rendelkezik, mint a sima cukor, de édesebb, így kevesebb is elég belőle.
Ahhoz, hogy az iskolában, vagy játék közben is egészséges italokat fogyasszon, érdemes beszerezni egy minőségi BPA-mentes palackot vagy egy trendi vízszűrős kulacsot és gondoskodni arról, hogy mindig legyen nála elegendő tiszta víz.
A megfelelő fizikai vagy szellemi teljesítmény eléréséhez nem szükséges a különböző teljesítményfokozók használata. Egészségesebb életmóddal a szervezetünk meg tudja termelni saját magának azokat az energiákat, amikre szükségünk van. Mivel a kisgyerekek és a tinédzserek nagyon sok külső hatásnak vannak kitéve, rajtunk áll, hogy megmutassuk nekik, mi a helyes út, és hogyan tudnak egészségesebben élni.